Hafıza Nasıl Çalışır?

Hafıza Nasıl Çalışır?

Öğrendiğiniz şeyleri ertesi gün hatta bir saat sonrasında unuttuğunuz oluyor mu? Biyoloji, edebiyat veya organik kimya… Okuduğunuz onlarca cümleyi nasıl aklınızda tutuyorsunuz? Hukuk veya Tıp okuduğunuzu düşünün. Onlarca yabacı olduğunuz kavramı ve bilgiyi nasıl aklınızda tutacaksınız? Sınava kadar tuttunuz peki ya meslek hayatında hala hatırlıyor olacak mısınız?

Dünyanın farklı bir coğrafyasında yapılmış bir deneyi Türkçeleştirip anlatayım. İki farklı gruba “Nehir” kelimesini akıllarında tutmaları söyleniyor. İlk gruba bir insan ismi olan Nehir’i, ikinci gruba ise akarsu şekillerinden biri olan nehiri akıllarında tutmaları söyleniyor. Sonuçta ikinci grupta kelimeyi hatırlama oranı çok daha yüksek olduğu görülüyor.

Nehir bir isim olarak bize çok fazla bir şey ifade etmez yüzlerce isimden birisidir, adı Nehir olan insanlar arasında belirgin ortak özellikler bulunmaz o isimde bir arkadaşınız yoksa aklınızda bir şey canlanmayabilir de. Fakat akarsu olan nehirden bahsedince akan suyun sesini, serinliğini, nehirden gelen esintiyi, nehir kenarında yapılan piknikleri… Size nehir kelimesini anımsatacak bir çok şey aklınızda canlanır. Kelime size sorulduğunda esiyordu serindi yanında piknik yapılıyordu evet nehir o kelime diyerek kolayca hatırlayabiliyorsunuz.

İşte can alıcı nokta burası. Birisi size insan ismi olan Nehir’den bahsettiğinde zihninizde onunla akarsu olan nehir arasında bağlantı kurduğunuzda ismi akılda tutmak daha kolay olacak.

Yeni bir şey öğrendiğinizde bunu hayal edin. Üçgende açı kenar bağıntısı anlatıldığında büyüyen açının karşısındaki kenarın uzunluğunun nasıl değiştiğini hayal edin. Bir kapı hayal edin ve kapıyı açtıkça açının nasıl büyüdüğünü ve açı büyüdükçe kapıdan girilebilecek alanın nasıl genişlediğini hayal edin.

Her konu ve bilgiyi zihninizde yerleştirecek ona uygun bir oda bulabilirsiniz. Bir şeyi sıkça tekrar etmek zihninizde ona bir oda yaratabilir, fakat yenisini inşa etmektense beyninizdeki milyonlarca boş odadan birine yerleştirmek daha kolay olacaktır. Korkmayın odalar tükenmez. Beyniniz sonsuz odalı otel gibi çalışır. Hiç yeni bilgi öğrenemeyen bilge bir insanla karşılaştınız mı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Konum